Kapadım avuçlarımı üstüne okşadım
Teşekkürler az gelir sana dedim
Çok acılar çektin, yoruldun yüreğim
Düşündüm sana daha neler diyeyim

Fakir Baykurt

15 Haziran 1929 günü Fakir Baykurt’un doğum günüdür. Fakir Baykurt Öğretmenimiz bana ve benim gibi yüzlerce insana edebiyat okulunun kapısını açtı. Bizleri halktan yana kültür, sanat ve edebiyat alanında yıllarca eğitti.

62. Yaş gününde eşi Muzaffer Abla ile Münster’de bizdelerdi. Fırsat buldukça gelirlerdi. Sabah kahvaltısından sonra Evimize bir 50 metre kadar uzakta olan Emskanalı (Ems Nehri) dolaştık. Eve döndüğümüzde koltuklara uzanmadan akşamdan benim Gazete ve Dergilerden kesim yaptığım arşive baktı. Her geldiğinde arşiv çalışmama bakardı. Bana önerilerde bulunurdu. Muzaffer Baykurt Ablada benim Fotoğraf arşivime bakmaktan büyük zevk alırdı. Yürüyüşten sonra Fakir Baykurt Hocamız yoruldu. Koltuğa uzandı.

Bende onun “Bir uzun yol “Şiir kitabından kendisinin bu yukardaki şiiri okudum. Muzaffer Abla kalktı anlımdan öptü. Kendisi de “Ver bana elini” dedi. Elimden tuttu bir dakika kadar sonra baş ucundaki boş koltuğa oturmamı işaret etti.

Bugün Fotoğraf Albümüme bakarken Fakir Baykurt ve Muzaffer Baykurt Ablamız ile olan ilişkilerimiz, anılarımız üzerinde çok düşündüm. Gözyaşlarımı engelleyemedim. İkisi ile olan anılarımız önünde saygı ile eğiliyorum. Bize çok emek verdiler haklarını helal etsinler…
15 Haziran 2024
Molla Demirel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert